- Avfall och återvinning
- Inomhusmiljö, boendemiljö
- Köpa tomt
- Boende
- Brandskydd, sotning
- Bredband och IT
- Bygga nytt, ändra eller riva
- Djur- och lantbruk
- Energi och uppvärmning
- Livsmedel, matförgiftning
- Miljö och klimat
- Naturvård, grönområden och skogar
- Samhällsplanering
- Vatten och avlopp
- Nyhetsarkiv, Bygga, bo och miljö
- Markanvisningar
- Landsbygd
Bygga, bo och miljö
-
Vaggeryds kommun
Box 43, 568 21 Skillingaryd
info@vaggeryd.se
0370-67 80 00
- Öppettider
- mån-tors: 8:00-16:30, fre: 8:00-16:00
- Besöksadress
- Bangårdsgatan 2, Skillingaryd
Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Ställ en fråga
Samverkan inom miljömålsarbetet
I miljömålsarbetet samverkar Vaggeryds kommun med andra organisationer och intressenter för att få mer effekt i miljöarbetet.
Klimatrådet
Vaggeryds kommun deltar i det regionala klimatarbetet som leds av Länsstyrelsen. Det innebär bland annat att kommunen finns representerad i Klimatrådet av kommunalrådet Gert Jonsson. I klimatrådets beredningsgrupp finns miljö- och hållbarhetsstrateg Lina Larsson.
Klimatveckan
Klimatrådet arrangerar den årliga klimatveckan som innehåller seminarier, utställningar och den stora klimatkonferensen.
FASTR - snabbare omställning till fossilfria transporter i Jönköpings län
Vaggeryds kommun är med i projektet FASTR som syftar till att stödja en snabbare omställning till fossilfria transporter i Jönköpings län. De övergripande målen med FASTR-projektet är att vi ska få en transporteffektiv och fossiloberoende transportsektor, en mångfald av förnybara drivmedels- och laddningsalternativ samt effektiva planerings- och arbetsmodeller.
Projektet pågår under 2019-2021 och arbetet leds av Energikontoret Norra Småland. FASTR finansieras huvudsakligen av Europeiska regionala utvecklingsfonden och Region Jönköping län men 24 andra aktörer däribland Vaggeryds kommun.
ATTRACT
Vaggeryds kommun deltar i projektet ATTRACT – Innovativ arbetspendling för attraktiva arbetsgivare i Jönköpings län som pågår under 2021-2023 och drivs av Energikontoret Norra Småland. Projektet ska ge stöd åt arbetsgivaren att verka för en hållbar arbetspendling och ett flexibelt arbetsliv. ATTRACT finansieras huvudsakligen av Europeiska regionala utvecklingsfonden och Region jönköpings län men 12 andra aktörer däribland Vaggeryds kommun är också medfinansiärer.
Tack för att du hjälper oss förbättra webbplatsen!
Vad kan vi förbättra?
Senast uppdaterad:
Sidansvarig:
Lina Larsson