Huvudmeny

Huvudgren:

Kommun och politik

twitter

Kontakt

Ställ en fråga




Tidigare mottagare av idrottsliga prestationer

Idrottsliga prestationer för idrottare inom Vaggeryds kommun har uppmärksammats sedan 1999.

2018
Martina Edberg, Vaggeryd - Golf
Leo Johansson, Skillingaryd - Juniorvärldsmästare längdskidor

2017
Leo Johansson, Skillingaryd - Juniorvärldsmästare Rullskidor
Linda Larsson, Vaggeryd - SM i Bågskytte
Filip Wernerfur, Skillingaryd – SM i Rally
Annika Arvidsson, Vaggeryd – SM i Skytte
Johanna Arvidsson, Vaggeryd – SM i Skytte
Linnéa Svensson, Vaggeryd – SM i Skytte

2016
Annika Arvidsson, Vaggeryd – SM i Skytte
Johanna Arvidsson, Vaggeryd –SM i Skytte
Michaela Arvidsson, Vaggeryd – SM i Skytte
Oliver Flodin, Vaggeryd – NM i boxning
Linnéa Svensson, Vaggeryd – SM i Skytte

2015
Ingen pristagare

2014
Mikael Lindroth, Hillerstorp – Bågskytte EM + Lag SM
Roine Oscarsson, Skillingaryd – Bågskytte Lag SM
Peter Nilsson, Skillingaryd – Bågskytte Lag SM
Linnéa Svensson, Vaggeryd – Luftgevärsskytte/Lag SM
Johanna Arvidsson, Vaggeryd – Luftgevärsskytte/Lag SM
Bernice Antonsson, Skillingaryd – Orientering VM i Brasilien
Oscar Malm, Skillingaryd – SM seger med HV71

2013
Hans Fredén, Vaggeryd – Bordtennis, veteran-SM
Oliver Flodin, Vaggeryd – Boxning SM
Roine Oscarsson, Skillingaryd – Bågskytte SM
Mikael Lindroth, Hillerstorp – Bågskytte SM
Michaela Arvidsson, Bratteborg – Luftgevärsskytte/Lag SM

2012
Jakob Mörhed, Vaggeryd – Enduro
David Nyström, Skillingaryd – Styrkelyft
Michaela och Johanna Arvidsson, Bratteborg  samt Johanna Johansson, Skillingaryd – luftgevärsskytte/Lag SM
Peter Nilsson, Skillingaryd, Roine Oscarsson, Skillingaryd samt Mikael Lindroth, Hillerstorp – bågskytte/Lag SM

2011
Ingen pristagare

2010
Michaela Arvidsson, Bratteborg – Luftgevärsskytte
Johanna Johansson, Skillingaryd – Luftgevärsskytte

2009
Ingen pristagare

2008
Micael Lindqvist , Värnamo – Friidrott, maraton (tävlar för Skillingaryds Frisksportklubb)

2007
Jönköping/Waggeryds bandyflickor
Christer Ryman, Skillingaryd – Friidrott, löpning
Ida Jonsson, Vaggeryd – Hästhoppning
Pelle Edberg, Hok – Golf (särskilt omnämnande)

2006
Ann-Marie Israelsson, Skillingaryd – Friidrott
Anna Jonasson, Väshult – Styrkelyft

2005
Carina Persson, Skillingaryd – Styrkelyft
Rune Bergman, Vaggeryd – Friidrott

2002
Christer och Dennis Oscarsson, bröderna erövrade SM-guld i kanotmaraton.

2001
Malin Gustavsson, Klevshult  – Cykel
Peter Nilsson, Skillingaryd  – Bågskytte
Richard Hansson, Skillingaryd  – Enduro

2000
Malin Gustavsson, Klevshult – Cykel
Bodil Elg, Hagshult – Senior SM-guld i bågskytte för handikappade
Thomas Pallander, Vaggeryd – Nordisk mästare i roadracing, 250 cc
Bröderna Christer och Dennis Oscarsson, Skillingaryd respektive Jönköping. SM-guld i kanotmaraton
Mikael Svensson, Skillingaryd – SM-guld i fotboll för Halmstad BK

1999
Kent Claesson, Skillingaryd – Friidrott, löpning

Hjälpte informationen dig?

Tack för att du hjälper oss förbättra webbplatsen!

Vad kan vi förbättra?




Senast uppdaterad:

2019-11-29

Sidansvarig:

Beata Vilkhed